Przyczyny ograniczenia ruchomości

Człowiek jako istota realizuje się osobiście i społecznie. W toku tych działań wymagających aktywności fizycznej w ontogenezie może dojść do ograniczenia ruchomości kończyn dolnych czy nawet dysfunkcji. W przypadkach złamania mechanicznego, urazu, stłuczenia, zwichnięcia, podwichnięcia lub zmian w okolicach stawów dochodzi do manifestacji braku ruchu. Do ograniczenia ruchu dojść może także na tle zmian neurologicznych w takich chorobach jak: udar mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego, uszkodzenie nerwów obwodowych, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona.


Zbyt długie przyjmowanie jednej pozycji,gdy osoba leży w łóżku sprzyja ograniczeniom ruchomości; pojawiają się wówczas odleżyny i przykurcze mięśni. Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), która najczęściej występuje u osób starszych, jest rezultatem wzajemnych oddziaływań na poziomie mechanicznym, komórkowym i biochemicznym. Dochodzi do zaburzenia procesów regeneracji i syntezy chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kostnej. Skutkuje to zmianami zwyrodnieniowymi utrudniającymi i ograniczającymi zakres ruchomości w stawach. Najczęściej ograniczenia obejmują stawy biodrowy i kolanowy, utrudniając poruszanie się człowieka. Czynnikami predysponującymi do ChZS jest wiek powyżej 55 lat, schorzenie częściej występuje u kobiet. Nadwaga doprowadza do przeciążenia stawu i szybszego ścierania powierzchni stawowych. Zaburzenia, urazy ostre, przewlekłe schorzenia, zmiany przeciążeniowe – podnoszenie dużych ciężarów, uprawianie sportu wyczynowego to czynniki wpływające na stan i funkcjonowanie stawów. Ograniczenia ruchomości mogą powodować choroby zapalne, martwica aseptyczna, złuszczenie kości udowej, choroba Pageta, neuropatie, zmiany jatrogenne, choroby wrodzone i genetycznie uwarunkowane.


Z wiekiem dochodzi do osłabienia aparatu więzadłowego stawów, a także zmian w powierzchniach stawowych. Niedostateczna ilość ruchu, uboga dieta i nadwaga to typowe czynniki powodujące zmniejszenie ruchomości w stawach u osób starszych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz