Czynniki wpływające na człowieka

               Na tle dzisiejszych badań uważa się, że uszkodzenie mitochondrialnego DNA odgrywa podstawową rolę w procesie starzenia się ustroju. Znaczny udział w degeneracji organizmu bierze proces utleniania. Zawarte w owocach, warzywach, przyprawach, ziołach i kiełkach naturalnie występujące antyoksydanty zwane przeciwutleniaczami odgrywają ważną rolę, chroniąc organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników uszkadzających DNA, białka i lipidy komórki. Do przyspieszenia starzenia się ustroju doprowadza akumulacja uszkodzonych makrocząsteczek, spożywanie nadmiernie przetworzonej - rafinowanej żywności, toksykacja organizmu, dieta uboga w witaminy i minerały na rzecz bogatej kalorycznie z tendencją do zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej.


Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, a co za tym idzie występuje zmniejszone produkowanie melatoniny, która pełni funkcję naturalnego zegara biologicznego ustroju, reguluje sen i czuwanie, a także ma wpływ na zmniejszenie ilości wolnych rodników.
Przedstawione wyżej czynniki mają wpływ na rozwój takich chorób jak osteoporoza, miażdżyca, otyłość, choroby serca, zwyrodnienie dużych stawów, wady stóp, cukrzyca, zzsk, rwa kulszowa, a także innych schorzeń równie niebezpiecznych dla człowieka.
Tryb życia i środowisko doprowadzają do dysproporcji pomiędzy zwiększającym się obciążeniem układu nerwowego, a zmniejszającym się obciążeniem układu ruchowego. Prowadzi to do zaburzeń funkcjonowania w zakresie całego organizmu. Długotrwały stres zaburza równowagę układu nerwowego. Doprowadza do przeciążenia i nadmiernej pracy układu współczulnego, który jest dominujący podczas dnia. Towarzyszy temu spadek wydolności układu immunologicznego, a także zdolności regeneracyjnych i kompensacyjnych ustroju.


U osób takich może zaistnieć zaburzenie odżywiania polegające na jedzeniu nadmiernej ilości pokarmu w niekontrolowany sposób, bez odczuwania głodu fizycznego czego następstwem jest pojawienie się nadwagi. Przypadłością jedzenia kompulsywnego jest wspólna cecha polegająca na tłumieniu emocji bądź w ten sposób ich rozładowaniu. Dochodzi do uzależnienia gdzie po sesjach obżarstwa osoba odczuwa często poczucie winy spowodowane nie tylko samymi napadami lecz wynikającymi z tego następstwami zdrowotnymi, spowodowanymi rozwojem otyłości. Podobne znamię związane jest ze spożywaniem nadmiernej ilości używek (picie kawy), palenia papierosów, a także spożywania alkoholu czy narkotyków. Powoduje to zmiany w funkcjonowaniu całego ustroju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz